Nu ska äntligen golvet läggas i vårt nybyggda växthus. För två dagar sedan lades en primer och därefter en golvvärmematta som fästs med tejp. Sedan flytspackel, och nu ska alltså teglet läggas. Vi har valt ett återvunnet tegel som heter Reclaimed tegel 15×15 cm som ska ligga i ett fiskbensmönster. Det är ett ojämnt tegel som läggs med en bredare fog cirka 8 millimeter. Golvet är obehandlat och den vackra färgen kommer efter behandling. Efter ett par dygn så impregneras plattorna med kallpressad linolja.
Påbörjat fiskbensmönster.
Det är så otroligt spännande att följa detta arbete. Ni kan se bilder från starten i detta växthusbygge här:
Vi har köpt teglet från Stiltje som säljer de vackraste tegel och kakel i Sverige..tycker jag.
Klicka här för att läsa mer om dem.
Vi har även valt att lägga dränering runt växthuset eftersom det är placerat i en sluttning med risk för vattensamling.
Och sedan önskar jag mig att våren och värmen kommer!! Tror aldrig att jag varit med om en så kall vår någonsin. Ikväll snöade det här som ni ser på bilden..och det ska bli 3 minus inatt!! Jag täcker alla växter som jag flyttat ut från garaget med fiberdukar och jutetäcken.
Jag har tyvärr inte tid att svara på alla frågor och kommentera, men uppmuntrar er läsare att tipsa och hjälpa varandra.
( Det går även att söka i bloggen / arkivet för att hitta svar på många av era frågor.
/ Victoria