LEVERANS HEM TILL DÖRREN MED POSTNORD | BETALA MED KLARNA

Visste du att vi har en hemsida för Finland? Gå till zetas.fiStäng

Tokkär i vårärten

2015-05-10 | Lökar, Perenner, Växter, Victoria Skoglund, Zetas Trädgård

På Zetas växer vårärten under den magnifika Magnolian ’Leonard Messel’. Det är ett sällsamt skådespel och en sådan fin komposition. Jag älskar ju luktärtor, och även om vårärten saknar doft så är den oemotståndlig!

Vårärt

Jag tog hem tre plantor i fredags. Planterade dem under vår stora uppstammade häggmispel. Vårärten Lathyrus vernus  trivs bäst i vandrande skugga där den blommar från maj-juni. Genomsläpplig jord och tål en del torka. Den utvecklar en del nya skott varje år och blir ungefär dubbelt så stor på en sommar. Den ska vara härdig i hela Sverige.

vårärt

Jag plockade en ljuvlig bukett som jag nästan inte kan sluta titta på. Plantera gärna in den lilla tulpanen ’Cynthia’ i höst, så är vårens vackraste par i dans nästa vår.

Kram V

Zetas Nyhetsbrev

Ta del av säsongens inspiration, tips och nyheter. 

Tack! Du hittar strax ett välkomstmail i din inkorg. Om du inte hittar ditt mail kan det ha kommit vilse och hamnat i skräppost.

Shopping cart
Det finns inga produkter i varukorgen!
Fortsätt handla
0