LEVERANS HEM TILL DÖRREN MED POSTNORD | BETALA MED KLARNA

Visste du att vi har en hemsida för Finland? Gå till zetas.fiStäng

Ljuvliga underbara Sissinghurst garden

2015-05-27 | Resor, Victoria Skoglund

Bästa besöket i England var Sissinghurst Garden som ligger sydöst om London. Vi blev totalt hänförda och betagna över den här otroligt vackra trädgården.  Parken anlades av författarinnan Vita Sackville-West och hennes make Harold Nicolson under 1930-talet. I tornet hade Vita sitt skrivarrum. Där får man gå upp och se hela den magiska trädgården från ovan.

Sissinghurst garden

Trädgården är indelad i olika rum. Tror jag tyckte den vita trädgården var vackrast. Klippta buxbomshäckar, vita nattvioler, vita allium och silverpäron.

Sissinghurst garden

Stenurna i en klätterros portal. Vackra stenläggningar överallt.

Sissinghurst garden

Vy över trädgården från tornrummet där Vita skrev sina böcker.

Victoria Skoglund

En paus i skuggan..

Sissinghurst garden

Kunde inte låta bli att ta en bild på den fina äldre farbrorn med käpp. Kändes som han tillhörde trädgården med sin fina siluett.

Sissinghurst garden

Sagogrind omgärdad av aklejor och blåregn.

skäggbuske

Blåblommande säckbuske som dessvärre bara är härdig till Zon 1-2. Magiskt vacker!

Vit blåregn

Vitblommande blåregn.

Jag vill verkligen rekommendera ett besök hit. Tror det är en av de vackraste trädgårdar jag varit till. Vi var där hela dagen. Gick in och ut i de olika rummen. Det var mycket starkt solljus och jag fick inte riktigt till det med bilderna. Men hoppas ni ser den sagolika skönhet som trädgården bär på.

Kram V

Zetas Nyhetsbrev

Ta del av säsongens inspiration, tips och nyheter. 

Tack! Du hittar strax ett välkomstmail i din inkorg. Om du inte hittar ditt mail kan det ha kommit vilse och hamnat i skräppost.

Shopping cart
Det finns inga produkter i varukorgen!
Fortsätt handla
0