Förra året hade jag plantor av den frösådda dahlian ’Bishop of Children’ i mina stora lådor. Jag vill tipsa er om den sorten som bjuder på extremt mycket knoppar och blommor hela sommaren. Den har ett mörkt bladverk som blir en ytterst fin kontrast till de lekfulla blommorna i rött, orange, aprikost och gult. En till fördel är att humlor och bin dras till de enkla blommorna till skillnad mot de fyllda dahliorna. På hösten har det bildats rötter/ knölar som kan grävas upp och förvaras frostfritt tillsammans med de andra dahliorna.
Bredså fröna i lådor tex, vindruvs askar i mitten i mars-april. Bottna lådorna med välgödslad jord som toppas med såjord. Täck lådorna med ett transparent lock försett med luftningshål och placera sådderna varmt, eventuellt på en värme matta. Förstärk gärna med extra belysning om ni sår fröna tidigt. . Efter ett par veckor..ibland går det ännu snabbare börjar det sticka upp små blad ur jorden. Då kan de skolas om i större krukor. När plantorna avhärdats kan de planteras ut om risken för frost är över. Toppa dem och du får buskigare plantor som blommar rikligare.
Vi har en ny blomfrömix i sortimentet i år där vi blandat de sorter som syns på bilden från mitt badrum.
Den innehåller bland annat :
Zinnia ’Queen Lime Orange’
Rosenskära ’Fizzy Rose Picotee’
Luktärt ’Pulsar’
Dahlian ’Bishops Children’.
Fröpåsarna är förpackade i en fin presentask som är en vacker gåva till den som vill så sina egna snittblommor. Ni hittar asken både i webbshoppen och i handelsträdgårdens butik. Klicka här.
/ Victoria