LEVERANS HEM TILL DÖRREN MED POSTNORD | BETALA MED KLARNA

Visste du att vi har en hemsida för Finland? Gå till zetas.fiStäng

Boutiquehotel på Bali

2018-01-03 | Hotelltips, Inredning, Inspiration, Resor, Victoria Skoglund

Efter en lång flygresa. Ja, det tog nästan 23 timmar från dörr till dörr så är vi äntligen framme i exotisk värme och het fuktig luft. Vi fick ett hotelltips av en kär vän som trodde detta skulle passa oss. Det ligger i Jimbaran, inte långt från flygplatsen. Ett litet boutiquehotell ( Balquisse ) med otroligt vackra detaljer. När vi kom hit var det fullbokat och endast ett rum ledigt.

Jag älskar att bo på hotell och det är inte lyxen jag är ute efter, utan personliga ställen som jag får ny inspiration av.  Idag var det många gäster som lämnade så jag frågade i receptionen om det fanns möjlighet att få se på andra rum då alla är unika och fantastiskt inredda. Jag svimmade nästan när vi fick syn på det lilla vintage huset i teak. Så otroligt charmigt och snyggt inrett. Vi uppgraderade oss ( och..Ja, jag prutade litegrann också ).

 

Verandan är ljuvlig och ger svalkande skugga.

Innanför dubbeldörrarna står sängen mitt i rummet fylld med vackra kuddar.

En trappa ner uppenbarar sig ett bedårande badrum

Det mönstrade kaklade golvet..suck så fint..

Och vem vill inte ha en glasprismakrona ovanför sitt badkar?

Badsalt i en vacker glasskål med lock.

Sovrummet med vackra linnegardiner och mönstrade mattor.

Väljer man att bo i teakhusen  ( det finns två )  eller Master Room så har man tillgång till ett eget stort hus med vackra möbler och en grönskimrande mosaik pool.

Vill dock poängtera att detta inte är ett lyxhotell med roomservice och tjocka frottemorgonrockar m,m. Är man intresserad av att bo med vackra ting runt sig ska ni välja detta hotell. Jag blir otroligt inspirerad och får massor av ideer inför kommande projekt. Låt er inte skrämmas av den enkla receptionen eller entren. Bakom den så öppnar sig en egen liten sagovärld.

Frukosten serveras på vackert grönskimrande porslin och guldfärgade bestick. Yoghurt med hemlagad granola och färsk mango. Nypressad morotsjuice med ingefära.

De har även en intilliggande restaurang där vi ätit middag som jag kan rekommendera. Även den otroligt fint inredd. Personalen som arbetar här är mycket vänliga och charmiga.

 

Imorgon lämnar vi detta vackra ställe för att bege oss upp till Canguu.

Hoppas ni blivit inspirerade?  ( Detta är inget samarbete utan jag vill bara tipsa er om ställen jag tycker är bra. Jag får alltså inte betalt för att skriva om det här hotellet. Det är mitt personliga tips till er. )

Klicka här för att komma till deras hemsida. Balguisse hotel

/ Victoria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zetas Nyhetsbrev

Ta del av säsongens inspiration, tips och nyheter. 

Tack! Du hittar strax ett välkomstmail i din inkorg. Om du inte hittar ditt mail kan det ha kommit vilse och hamnat i skräppost.

Shopping cart
Det finns inga produkter i varukorgen!
Fortsätt handla
0