LEVERANS HEM TILL DÖRREN MED POSTNORD | BETALA MED KLARNA

Visste du att vi har en hemsida för Finland? Gå till zetas.fiStäng

Bästa tiden att sätta pioner

2019-10-11 | Perenner

Jag tror inte att så många vet att bästa tiden är att sätta pioner är på hösten! Jag följer budorden som Svenska pionsällskapet förespråkar. Ni kan läsa deras odlingsråd här. 

Eftersom vi på Zetas förespråkar höstplantering så har vi valt att börja sälja pionrötter nu.

Jag vill tipsa om den vita enkla pionen ’White Wings’ som jag planterat intill gillenian och de svarta amerikanska irisarna.

Den är lättodlad och blommar i i juni med stora enkla eleganta vita blommor.

Det är endast en planta / rot som syns på bilden. Lämna därför minst en meter som plantavstånd om ni funderar på att sätta fler sorter. Vid plantering bottnar jag gropen med kogödsel. Fyller på med planteringsjord. Vattnar med utspädda jordmikrober och sätter roten grunt. De röda knopparna ska hamna precis under jordytan, annars kan blomningen utebli.

Det är viktigt att ni ser ’ögonen’ på rötterna när ni köper dem så att ni ser att de bär på växtanlag.

Beställer ni i vår webbshop så plockar vi alltid ut de bästa rötterna. 

Även knopparna på Paeonia ’White Wings är ju helt ljuvliga.

Den är dock inte så lämplig till snitt. Då tycker jag istället ni ska välja den fluffiga pionen ’Catharina Fontaijn’ som påminner om en lavendelrosa gräddbakelse med ljuvlig doft!

Här hittar ni hela sortimentet pioner.

Som sagt..för att lyckas med pioner ska ni sätta dem på hösten!!

/ Victoria

Zetas Nyhetsbrev

Ta del av säsongens inspiration, tips och nyheter. 

Tack! Du hittar strax ett välkomstmail i din inkorg. Om du inte hittar ditt mail kan det ha kommit vilse och hamnat i skräppost.

Shopping cart
Det finns inga produkter i varukorgen!
Fortsätt handla
0